Archiwum dzienne: Październik 23, 2017

Jesienny Salon – galeria zdjęć

Jesienny Salon Literacki 2017

21 października w Czytelni Głównej odbył się Jesienny Salon Literacki, organizowany przez Fundację „Radostowa” oraz Miejską Bibliotekę Publiczną. Podczas tegorocznego Salonu swój benefis obchodzili Agnieszka i Antoni Dąbrowski. Tę część spotkania poprowadziła dyrektor MBP Jolanta Sopińska, która pytała jubilatów o największe sukcesy, inspiracje i porady dla początkujących pisarzy. Państwo Dąbrowscy od lat zajmują się działalnością literacko – edytorską.

Antoni Dąbrowski ukończył filologię polską na WSP w Krakowie. Z zawodu polonista i dziennikarz. Jako poeta debiutował na łamach Nauczycielskiego Głosu Literackiego. W 1991 założył Fundację Kultury Regionalnej „Radostowa” w Starachowicach. Reaktywował i wydaje czasopismo kulturalno-literackie „Radostowa”. W ramach działalności fundacji powołał też i prowadzi Wydawnictwo „Radostowa”, które opracowało i wydało ponad 100 książek literackich i regionaliów. AD to również poeta i krytyk literacki. Jest autorem 5 książek poetyckich o tematyce egzystencjalnej oraz satyrycznej. AD obchodzi w tym roku 70-lecie urodzin, 40-lecie pracy twórczej oraz 20-lecie wydawania czasopisma „Radostowa”. Jego działalność docenił Marszałek Województwa Świetokrzyskiego przyznając mu Świętokrzyską Nagrodę Kultury oraz Ministerstwo Kultury i dziedzictwa Narodowego odznaczając go medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Wyróżniony w tym roku przez Prezydenta Miasta Starachowice za osiągnięcia kulturalne.

Agnieszka Zięba-Dąbrowska pochodzi z Buska Zdroju. Ukończyła politologię i nauki społeczne oraz filologię polską na Akademii Świętokrzyskiej. Pierwszy tomik wierszy wydała w 2003 r. i od tamtej pory wydała 10 książek poetyckich i zbiór esejów o współczesnym teatrze groteski i absurdu. Tematycznie sięga do kultury antyku (Taniec z gwiazdami), Biblii (Reliefy i witraże) oraz malarstwa europejskiego (Śniadanie na trawie). Bliska jest jej także tematyka współczesna (zmienna Ogniskowa). Pisze również erotyki (W pięciolistnej magii). Chwalony przez czytelników zbiór opowiadań Spotkania z czasem dowodzi, że z powodzeniem uprawia również prozę. Jest sekretarzem redakcji czasopisma Radostowa. Członkini Związku Literatów Polskich. Należy też do Międzynarodowego Stowarzyszenia Polskich Dziennikarzy, Pisarzy i Artystów z siedziba w Szwecji. Laureatka wraz z mężem Świętokrzyskiej Nagrody Kultury 2013 r. Otrzymała w tym roku Nagrodę Prezydenta Miasta Starachowice za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Autorka w tym roku obchodzi 40-lecie urodzin i 15-lecie pracy twórczej.

Tradycją każdego Salonu Literackiego jest Turniej Jednego Wiersza. W Jesiennym Turnieju nagrody zdobyli : pani Irena Grajewska ze Starachowic – I Miejsce, pani Elżbieta Janota z Kielc – II Miejsce, pan Jacek Kwiecień z Łącznej – III Miejsce, pan Adam Cieślik ze Starachowic – Wyróżnienie.
Podczas Salonu wystąpił Kazimierz Kołomyja-Run.

więcej zdjęć w galeria zdjęć

Przyjaciele książek

W piątek 20.10.2017 r.  bibliotekę dziecięcą nad skałą odwiedzili uczniowie klasy IIa ze Szkoły Podstawowej nr 11wraz z wychowawczynią p. Jolantą Borowiec. Tematem lekcji bibliotecznej była książka. Dzieci rozwiązywały krzyżówkę i zagadki , nauczyły się piosenki pt. „Poczytaj mi tato, poczytaj mi mamo” a także poznały zasady dbania o książeczki. Mali czytelnicy podziękowali także pani Urszuli Niewczas za wieloletnią współpracę ze szkołą, wręczając jej symboliczny bukiecik jesiennych kwiatów. Każde dziecko na koniec zajęć otrzymało dyplom „Czytam sobie, w bibliotece jest super” i pamiątkowe zakładki do książeczek.

Ewa Ragan

Podziękowanie od Przedszkola Miejskiego nr 15 dla pań z biblioteki Nad Skałą

17.10 2017 roku bibliotekę dla dzieci „Nad skałą” odwiedziły przedszkolaki z przedszkola miejskiego nr 15. Grupa Biedronek przygotowała inscenizację z okazji Dnia Miodu pt. „Maja zgubiła lato” Tym przedstawieniem dzieci podziękowały – paniom Urszuli Niewczas i Elżbiecie Bębas, które odchodzą na emeryturę – za wieloletnia współpracę, ich czas i okazane serce oraz zaangażowanie na rzecz rozwijania czytelnictwa wśród najmłodszych . Obie panie otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Ślimaki i Międzynarodowy Dzień Zwierząt w bibliotece Nad Skałą

Z okazji międzynarodowego dnia zwierząt, w bibliotece „Nad Skałą” odbyły się zajęcia pt „ Miała baba koguta”. Mali uczestnicy opowiadali o zwierzętach, które mają w domu. Dzieci poznały też życie zwierząt na gospodarstwie. Zwieńczeniem zajęć była nauka krakowiaka do piosenki „Miała baba koguta” oraz wykonanie z drewnianych łyżek kukiełek, przedstawiających ulubione zwierzątka.

Podczas piątkowych zajęć z pedagogiki zabawy pt. „Ślimak ślimak pokaż rogi…..” dzieci podziwiały żywe okazy ślimaków, poznawały ich życie i zwyczaje oraz wykonały ślimaki z plasteliny i kolorowych liści.