Magdalena Grzebałkowska „Beksińscy. Portret podwójny”

i-beksinscy-portret-podwojny-oprawa-twarda

Beksińscy. Portret podwójny Magdaleny Grzebałkowskiej to świetna biografia. Bogata w fakty, relacje, opisy. Autorka świetnie odrobiła zadaną sobie pracę. Zdzisław i  Tomek Beksińscy niczym żywi machają nam z kart tej książki. Jest to dogłębna analiza rodziny wszechstronnie utalentowanych facetów. Nieszczęśliwych, bo wiecznie nienasyconych. Szczególnie jeśli chodzi o Tomasza. Nigdy nie pogodził się on z tą niemożliwością osiągnięcia satysfakcji w życiu. Wiecznie sfrustrowany, samotny, czegoś szukający. Wreszcie własnoręcznie żegnający się z życiem. I jego ojciec Zdzisław, ogromnie utalentowany malarz, którego obrazy mają niesamowitą moc oddziaływania. Zamordowany. Dwie żywe postacie, dwie tragiczne śmierci. I piękna historia o poszukiwaniu, miłości, strachu, o życiu po prostu.

Jolanta Sopińska

Dzień Kota w Bibliotece Nad Skałą

W środę w bibliotece „Nad Skałą” dzieci świętowały Dzień Kota. Samodzielnie wykonały kocie maski, odgadywały kocie zagadki i dowiedziały się, dlaczego oczy kota świecą w nocy. Każde dziecko otrzymało odznakę superkota i stworzyło kota swoich marzeń. Na kolejne zajęcia w ferie zapraszamy w najbliższy piątek o godzinie 13.00.

Ewa Ragan

Trzeci w mieście Dyskusyjny Klub Książki

Od 10 miesięcy w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach przy ul. Staszica 9 działa Dyskusyjny Klub Książki. To już trzeci w mieście. Prowadzi go moderatorka Aldona Bałtowska -Jagieła.

Obecnie klub liczy 13 uczestników. Spotkania odbywają się regularnie w każdy trzeci czwartek miesiąca, o godz.16.00. W przyjemnej atmosferze, przy filiżance ciepłego napoju i słodkim poczęstunku klubowicze dyskutują o przeczytanych książkach oraz na tematy z nimi związane.

Uwagi dla Czytelników

Szanowni Czytelnicy!

Każdy, kto został zarejestrowany w elektronicznym systemie bibliotecznym, w dowolnej bibliotece i otrzymał nr karty czytelnika może samodzielnie dokonać rejestracji na portalu Szukam Książki. WAŻNE UWAGI : 1. Adres www.szukamksiążki.pl wpisujemy z polskimi znakami. 2. Proszę pamiętać o spacji między MBP a numerem właściwym.
Po zarejestrowaniu mogą Państwo samodzielnie wyszukiwać i rezerwować książki a następnie zgłaszać się po odbiór do wybranej biblioteki.

Zachęcamy do korzystania z naszej zakładki Katalog on-line lub bezpośrednio :  rejestracja

 

rejestracja

„Dom Spokojnej Książki”

W sobotę  10 czerwca uczestniczyłyśmy w otwarciu „Domu Spokojnej Książki” w Rżuchowie.
To miejsce wypełnione literaturą i muzyką, stworzone przez ludzi z pasją Monikę i Piotra Kogutów.
Tu każda (także niechciana) książka znajdzie miejsce. Tu zapraszani są ludzie którzy książki tworzą, czytają i pracują z nimi.
Dziękujemy Stowarzyszeniu „Głowa do góry” za zaproszenie i piękna inicjatywę.

mar 23 2018

Spotkanie autorskie z Maciejem Siembiedą

22 marca na spotkaniu z cyklu „Ludzie jak książki”, gościem MBP był Maciej Siembieda, Starachowiczanin  – dziennikarz, reportażysta i pisarz.

Absolwent polonistyki Uniwersytetu Opolskiego, z doktoratem  z komunikacji społecznej. Autor kilkuset tekstów publikowanych m.in. w Polityce i Kulturze (Paryż) oraz czterech zbiorów reportaży. Trzykrotny laureat tzw. „polskiego Pulitzera”, czyli Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Redaktor naczelny znaczących gazet regionalnych, m.in. Nowej Trybuny Opolskiej, Trybuny Śląskiej i Dziennika Bałtyckiego. Autor powieści 444 i Miejsce i imię. Tajemnicy obrazu Matejki Chrzest Warneńczyka poświęcił kilkanaście lat badań. Powieść 444 jest ich rezultatem, łącząc prawdę historyczną z fikcją literacką.

Mówią o nim „polski Dan Brown”, lub kontynuator przygód Pana Samochodzika. Polemizuje z tym , mówiąc, że zaczął prace nad powieścią, zanim Bron wydał Kod Leonarda DaVinci. U Siembiedy też jest tajne bractwo, tajemnica ukryta w znanym dziele malarskim,  arabska baśń, sensacyjna fabuła, twardzi mężczyźni, szczególnie jeden, prowadzący śledztwo i piękne kobiety.

Pisarz daje nam bodziec do poszukiwania informacji na temat opisanych faktów, z czego bardzo się cieszy. On miał frajdę pisząc, a my dobrze bawimy się czytając.

Bardzo przydał mu się warsztat reportera. Zbieranie informacji do napisania powieści traktuje bardzo poważnie. Jest dokładny i rzetelny. Prowadził wiele śledztw dziennikarskich i ma w zanadrzu kilka tematów na powieści. I tym będzie się zajmował w przyszłości. Ma też szczęście do wymyślania rzeczy, które okazują się mieć miejsce. Mówi, że to metafizyka.

Jest wielbicielem kryminałów, ale od tych mrocznych współczesnych thrillerów woli klasyczne powieści sensacyjne: Kena Folleta, czy Fredericka Forsytha.

Książki Macieja Siembiedy już wkrótce będą dostępne we wszystkich naszych Filiach. Polecamy!

Jolanta Sopińska, fot. A. Bałtowska-Jagieła

mar 09 2018

Wystawa Sylwestra Kiełka

Szkice niezłomnych, szkice sercu bliskie. Bliskie sercu Sylwestra Kiełka, od 10 lat dyrektora Państwowego Ogniska Plastycznego w Starachowicach.

Artysta ukończył Wydział Rzeźby Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w Gdańsku.

Od 1996 r. jest nauczycielem Państwowego Ogniska Plastycznego w Starachowicach, gdzie z troską i cierpliwością pochyla się nad młodzieżą, prowadząc zajęcia artystyczne z rzeźby i modelowania wraz z ceramiką.

Zebrane na wystawie prace to małe formy: szkice, rzeźby i obrazy olejne. Tematem są żołnierze niezłomni, ale też Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ks. Kard. Stefan Wyszyński, Bł. Ks. Jerzy Popiełuszko a także zabytki miejskie i samochody marki Star.

1 marca świętowaliśmy Dzień Żołnierzy Wyklętych. W tym roku obchodzimy stulecie odzyskania Niepodległości i tą wystawą włączamy się do obchodów obu tych rocznic.

                                                                      J. Sopińska, fot. Aldona Bałtowska-Jagieła

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

mar 07 2018

Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek

Agnieszka Frączek, językoznawca, germanistka, leksykograf, doktor habilitowany Instytutu Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, niezwykła pisarka i poetka była gościem MBP w Starachowicach.

Autorka szerokiemu gronu czytelników znana jest z twórczości dla dzieci. W wierszach poetki najmłodszy czytelnik znajdzie wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Jej książki zachwycają kulturą słowa, zabawnie rozprawiają się z błędami językowymi, pomagają w problemach logopedycznych. Uczą, bawią i wzruszają. Uczestniczące w spotkaniu dzieci z klas pierwszych ze SP nr 12 w Starachowicach mogły doświadczyć niezwykłej magii poezji, którą roztoczyła autorka. Były opowieści, rozmowy, pytania i dedykacje w książkach. Mali czytelnicy byli pod ogromnym wrażeniem historii tworzonych przez pisarkę. Otwartość i serdeczność autorki pozwoliły pozbyć się tremy i nieśmiałości. Dzieci długo będą pamiętać niecodziennego gościa.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach działalności DKK dla młodzieży przy Filii nr 5 „Plastuś”, którego moderatorem jest Magdalena Mroczek, przy współpracy z WBP Kielce. Dofinansowano ze środków Instytutu Książki.

03-DSC_0082 04-DSC_0084 05-DSC_0095 06-DSC_0096 11-DSC_0107 15-DSC_0126 19-DSC_0144 21-DSC_0155 24-DSC_0162

mar 06 2018

Konkurs fotograficzny „Ach! Biblioteka!”

Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Dygasińskiego w Starachowicach

i

Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne

ogłaszają

 KONKURS FOTOGRAFICZNY

pt. ACH! BIBLIOTEKA!

 

 

REGULAMIN KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO

 ORGANIZATOR:

 • Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Dygasińskiego w Starachowicach
 • Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne

 

PATRONAT HONOROWY:

Agata Wojtyszek, Wojewoda Świętokrzyski

Marek Materek, Prezydent Miasta Starachowice

Danuta Krępa, Starosta Starachowicki

 

TEMAT:

„Ach! Biblioteka!”

Konkurs ma charakter otwarty.

Fotografie mogą być wykonane dowolną techniką.

Prace w formie drukowanej należy dostarczyć w terminie do 12 maja 2018 r. do siedziby Organizatora. Adres siedziby: Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Kochanowskiego 5, 27-200 Starachowice.

Dodatkowo prosimy o przesłanie ich formy elektronicznej na adres: mbp.starachowice@op.pl, wpisując w tytule wiadomości: „Ach! Biblioteka! – imię i nazwisko”.

Każdy uczestnik może nadesłać od 2 do 5 prac.

Format prac konkursowych: 30X45 cm lub większe. Nie należy ich oprawiać ani podklejać.

Każda praca musi być opisana na odwrocie: imię i nazwisko autora, tytuł pracy. Do prac należy dołączyć podpisane oświadczenie wg podanego wzoru.

Cele konkursu:

 • W 2018 r. Miejska Biblioteka Publiczna obchodzi 70-lecie istnienia. Uroczyste obchody tej rocznicy to świetna okazja do promocji naszej placówki, m.in. poprzez fotografie, których tematem stanie się biblioteka.
 • Kształtowanie i rozwijanie zainteresowań fotografią.
 • Zachęcenie do fotograficznej „interpretacji” otaczającej rzeczywistości.
 • Popularyzowanie twórczości fotograficznej.

Tematyka konkursu:

Interpretacja tematu jest dowolna. Biblioteka jako miejsce spotkań; jako zbiór książek; miejsce do czytania. Miejsce, czas i sposób przedstawienia konkretnej książnicy, czy swojej wizji biblioteki jest dowolne.

Termin rozstrzygnięcia konkursu i wernisażu:

 • 24 maja 2017

Organizator powiadomi mailowo lub telefonicznie o wynikach konkursu i terminie wręczenia nagród.

Prace oceniane będą przez komisję powołaną przez organizatora.

Autorom najciekawszych prac przyznane zostaną nagrody pieniężne i wyróżnienia. Organizatorzy zobowiązują się do traktowania nadesłanych prac z należytą starannością, lecz nie odpowiadają za uszkodzenia lub zaginięcia zdjęć wynikłe z winy poczty lub nadawcy.

Zdjęcia nagrodzone i wyróżnione przechodzą na własność organizatora. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do bezpłatnej ekspozycji prac oraz promocji zdjęć w celach propagowania idei konkursu.

Prace nie spełniające wymagań regulaminowych nie będą oceniane. Nadesłanie prac jest równoznaczne z uznaniem regulaminu.

 

 

 

……………………………..

Imię, nazwisko

……………………………..

tel., mail

 

OŚWIADCZENIE UCZESTNIKA KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO
pt. „Ach! Biblioteka!”

 

Niniejszym oświadczam, że:

 • zapoznałem się z Regulaminem Konkursu i bez zastrzeżeń akceptuję wszystkie jego warunki:
 • jestem autorem nadesłanych fotografii i posiadam do nich nieograniczone prawa autorskie i majątkowe bez udziału osób trzecich;
 • nadesłane fotografie nie były publikowane i nagradzane w innych konkursach;
 • uzyskałem zgodę osób, których wizerunki utrwalono na fotografiach, na ich wykonanie oraz zgodę na wykorzystanie tych wizerunków w zakresie Konkursu oraz w innych celach promocyjno – reklamowych
 • wyrażam zgodę na przetworzeni moich danych osobowych na potrzeby konkursu zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpień 1997 o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 133 poz.883 z późniejszymi zmianami)

 

 

 

…………………………………………………..

Miejscowość, data, czytelny podpis

lut 28 2018

Zabawy dla dzieci prowadziła Formacja Kameleon

www.youtube.com

 

lut 28 2018

Roztrzygnięcie konkursu „Moja ulubiona bajka zimowa”

27 lutego w Bibliotece dla dzieci „Nad Skałą” odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej Międzyprzedszkolnego Konkursu Plastycznego pt. „Moja ulubiona bajka zimowa”.  Podczas oceny Komisja konkursowa brała pod uwagę przede wszystkim samodzielność wykonanej pracy. Jury w składzie : Jolanta Sopińska – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Sylwester Kiełek – dyrektor Państwowego Ogniska Plastycznego i Dorota Jabłońska – kierownik Biblioteki dla Dzieci „Nad Skałą” przyznało nagrody :

I miejsce – dla Błażeja Okrutnego z PM nr 13 za „Epokę lodowcową

II miejsce dla Zuzanny Markowskiej z PM nr 2 za „Krainę lodu”

III miejsce dla Sandry Hoffmann z PM nr 13 za „Dziewczynkę z zapałkami”

Wyróżnienia otrzymali :

Maja Bęben  PM 2 „Królowa śniegu”

Antonina Krawczyk – PM nr 13 „Kraina Lodu – Olaf „

Maja Bańcerowska – PM nr 13 „Królowa śniegu”

Gabrysia Krzemińska – PM nr 13 „Kraina Lodu”

Oliwia Bańcer – PM nr 13 „Kraina Lodu – Olaf”

Alicja Plewniak – PM nr 2 „Trzy Bałwanki”

Zuzanna Leszczyńska i Oliwier Nowak -  PM nr 15 „Kraina lodu”

Podczas spotkania wystąpiła formacja „Kameleon” z OSiW OHP w Starachowicach w składzie : Kinga Matejska, Iwona Jagiełło, Milena Ryś, Piotrek Krzak i Kaja Kosztowniak, pod opieką wychowawców : Macieja Górskiego i Mieczysława Rosińskiego.

Dziękujemy Młodzieży oraz wychowawcom za przygotowanie występu i wspaniałe prowadzenie zabawy.

Wszystkim Przedszkolakom, którzy wzięli udział w konkursie serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów.

więcej zdjęć ze spotkania w galeria zdjęć

 

lut 27 2018

Czy istnieje dieta cud ?

„Czy istnieje dieta cud ?” – pod takim tytułem mgr Magdalena Kusiak z Gabinetu Dietetycznego w Starachowicach rozpoczęła w Czytelni MBP wykład o zdrowym żywieniu. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się co sprzyja otyłości, jak obliczyć wskaźnik BMI i jak prawidłowo się odżywiać.

lut 27 2018

Plastusiowy Park Jurajski

Światowy Dzień Dinozaura to doskonały powód do świętowania. „Plastuś” na chwilę zamienił się w park jurajski.

Magdalena Mroczek

lut 26 2018

Ferie Nad Skałą

„My się zimy nie boimy nawet bardzo ją lubimy” takie hasło przyświecało kolejnym feryjnym zajęciom, które odbyły się w piątek w bibliotece dla dzieci „Nad skałą”. Dzieci przekonały się, że choć zimą ptaki nie śpiewają to jednak zimowa muzyka też jest piękna. Dzwonki sań, stukot kopyt koni ciągnących kulig i skrzypiący śnieg. Przez godzinę czytelnia biblioteki zamieniła się w śnieżną krainę wypełnioną dźwiękiem i zimową atmosferą. Swoje spostrzeżenia dzieci przeniosły na papier tworząc piękne zimowe krajobrazy.

Ewa Ragan

lut 23 2018

Ferie w Plastusiu

W „Plastusiu” nie nudzimy się nigdy! Zabawy, prace plastyczne i świetna atmosfera, także w trakcie ferii zimowych, tego u nas dostatek. Młodzi czytelnicy świętowali Walentynki, słuchali zimowych historyjek i wspaniale spędzali czas.

Monika Telka

 

 

 

Starsze «